Együttműködési tudnivalók
AMBULANCIÁNK PROFLIJA
- 3-18 éves korú mentális vagy pszichiátriai problémával küzdő gyerekeket, serdülőket fogadunk az ellátási területünkről. Elsődleges feladatunk a kivizsgálás és a szükséges terápia megállapítása. Terápiás javaslatot a szakmai irányelvek és a terápiás lehetőségek figyelembevételével ajánlunk.
- A teljesség igénye nélküli felsorolás: hangulatzavar, szomatizáció, szorongás, fóbia, kényszergondolat/cselekedet, hiperaktivitás-figyelemzavar, alkalmazkodási és beilleszkedési nehézségek, magatartás és viselkedés zavarok, táplálkozási zavar, alvási nehézség, autizmus, skizofrénia.
- Autizmus gyanú esetén (amennyiben a gyermek 3-10 éves korú) kérjük, keressék az Autista Mintaház Diagnosztikai és Terápiás Centrumot
- ADHD (figyelemzavar/hiperkativitás) kivizsgálása esetén először a Pedagógiai Szakszolgálat vizsgálata szükséges. A záróvélemény kézhez vételét követően tudnak Ambulanciánra bejelentkezni.
BEJELENTKEZÉS, VÁRÓLISTA
- Bejelentkezés menete részletesen itt olvasható.
- A Call Center által megadott időpontban egy telefonos beszélgetés keretében kerül gyermek először a rendszerünkbe. Ezen a tájékozódó beszélgetésen az ambulanciánkon dolgozó pszichológus kollegák egyike felteszi Önöknek azokat a kérdéseket, amik alapján legjobban körbe tudjuk járni a gyermek problémáját. Ezt követően egy szakmai team dönt az ellátásról. Autizmus és ADHD kivizsgálás, valamint egyéb problémák esetén, amennyiben nem áll fenn krízishelyzet vagy veszélyes állapot, várólistára helyezzük a pácienseket. Ennek átfutási ideje körülbelül 3 hónap. A sürgős eseteket előrébb rangsoroljuk, de itt is előfordulhat akár 1-2 hónapos várakozási idő, a személyes találkozásig. Az első megjelenésig kérjük Önöket, hogy kérjenek a gyermek oktatási intézményéből pedagógiai véleményt, és készítsék össze a korábbi releváns ellátási dokumentumokat. A gyógyszerbeállításos eseteknél labor és kardiológiai vizsgálatot kérünk, ha nem volt az elmúlt fél évben.
VIZSGÁLAT FOLYAMATA
- Első alkalommal általában szülőkonzultációra kerül sor, ami a gyermek életkorától és problémájától függően a gyermekkel együtt is történhet. Ezt követi a diagnosztikai szakasz, amely kórképenként, életkoronként változó hosszúságú (kb. 1-5 alkalom). Kiegészítő vizsgálatokra is szükség lehet, pl. ADOS, KITAP/TAP figyelemvizsgálat, csoportos viselkedésmegfigyelés, pszichológiai/pszichiátriai vizsgálat. Ezeket a vizsgálatokat lehetséges, hogy nem az „esetgazda” szakember végzi el, a szakemberek között természetesen információcsere zajlik. A vizsgálatok során nem adunk minden esetben ambuláns lapot, de az EESZT-ben egy rövid dokumentáció kerül feltöltésre az alkalom során történtekről. Az EESZT-ben megjelenő diagnózis a gyermek és a problémájának ismeretében változhat. A vizsgálati szakasz illetve terápiák lezárását követően, általában záró szülőkonzultációt tartunk. Részletes vizsgálati véleményt kérésre adunk. A vizsgálati véleményeket személyesen tudják csak átvenni, e-mailben vagy postán nem tudjuk kiküldeni.
TERÁPIÁS KAPACITÁS
- Terápiás kapacitásunk korlátozott, ezért azokat az eseteket, amelyeket indokoltnak látunk, a területileg illetékes ellátóhelyekhez irányítjuk, például a Pedagógiai Szakszolgálathoz vagy a Családsegítő Szolgálathoz. Ambulanciánkon időkeretekhez kötött terápiás ellátást nyújtunk, kifejezetten egy-egy problémára fókuszálva.
HATÉKONY EGYÜTTMŰKÖDÉS
- Közös munkánk akkor lesz eredményes, ha a gyermek/fiatal a terápiás alkalmakat rendszeresen látogatja. Bizonyos esetekben a terapeuta „házi feladatokat” javasol, amelyek elvégzése a terápiás munka eredményessége szempontjából kulcsfontosságú. A gyermek/serdülő kezelője kiegészítő terápiát is ajánlhat a hatékonyabb gyógyulás érdekében, például csoport- vagy családterápiát, amelyeken való részvétel szintén elengedhetetlen a terápia sikeressége érdekében.
- Állami gondozott gyermekek esetén a gyermeket az a nevelő vagy gyám hozza, aki a legjobban ismeri őt.
KAPCSOLATTARTÁS A KEZELŐVEL
- A kapcsolattartás a kezelővel megbeszélt módon (e-mail vagy telefon) történik.
- Amennyiben e-mailt küldenek, kérjük a kezelő részére és ne a központi e-mailcímre küldjék.
- Elérhetőségek itt.
LEMONDÁS
- Kérjük, hogy a megbeszélt időpontokra pontosan érkezzenek. Ha valamiért mégsem tudnak eljönni, mielőbb jelezzék ezt a központi telefonszámon vagy a kezelő e-mailcímére írjanak levelet. Új időpont kérése a szülő felelőssége. Amennyiben ismétlődően előfordul, hogy a megbeszélt időpontokra nem érkeznek meg, és azt előzetesen nem mondják le, a várólistán szereplő pácienseket előresoroljuk, Önöket pedig későbbi időpontra helyezzük.
TEAM MUNKA
- Ambulanciánk minden esetben teamben dolgozik, rendszeres esetmegbeszélések, szuperviziók történnek (a titoktartás természetesen minden kollegára vonatkozik). A pszichológus kollegák mellé orvost is kell rendelnünk az EESZT feltöltés miatt, így előfordulhat, hogy egy olyan orvos neve is felkerülhet az EESZT-be, aki nem volt közvetlen kapcsolatban a gyermekkel. Az esetmegbeszélést, tesztértékelést és véleményírást stb. is rögzítjük az EESZT-ben, így előfordulhat, hogy dokumentáció olyan napon is készül, amikor személyesen nem jelentek meg.
SZAKMAI EGYÜTTMŰKÖDÉS
- Szükség esetén együttműködünk pedagógusokkal, fejlesztőpedagógusokkal, a családsegítő szolgálat szakembereivel, a korábbi kezelőorvossal, pszichológusokkal, valamint továbbküldés esetén az új kezelővel.
GYÓGYSZER FELÍRÁS
- Recept igényüket kb. 1 héttel azelőtt jelezzék, hogy a gyógyszer elfogyna. Az e-recepteket a "felhőben" (EESZT) tudják megnézni, külön tájékoztatást nem tudunk küldeni arról, hogy megtörtént-e már a recept megírása.
VESZÉLYEZTETŐ ÁLLAPOT
- Ha a gyermek vagy fiatal pszichés vagy szomatikus állapota jelentősen romlik, és már nem kezelhető ambulánsan, a kezelő orvos osztályos bentfekvést javasolhat.
- A gyermekveszélyeztetést kötelességünk jelenteni a területileg illetékes Családsegítő és Gyermekvédelmi Szolgálat számára.
KONTROLLVIZSÁLAT
- Kontrollvizsgálatra (pl. tartós beteg igazolás, GYOD) minimum 3 hónappal a lejárati dátum előtt kérjenek időpontot. Kérjük, friss pedagógiai és gyógypedagógiai véleménnyel, valamint a szakértői bizottság véleményével érkezzenek.
EESZT HOZZÁFÉRÉS
- Munkánk megkönnyítése érdekében, kérjük a Kormányablakon keresztül kérjenek a gyermek egészségügy adatihoz (EESZT) hozzáférést.
BEUTALÓ
- Az ellátás nem beutaló köteles.
SZOCIÁLIS TÁMOGATÁSOK JOGOSULTSÁG ESETÉN
EGYÉB
- Ajánljuk figyelmükbe, hogy ambulanciánk honlapján, a szülőknek szóló fül alatt (www.letraalapitvany.hu/szülőknek) számos hasznos információ található gyermeknevelési kérdések egyéb pszichológiai témákkal kapcsolatban.
Támogatásukat örömmel vesszük!
Adószám: 18112814-2-41
Heim Pál Kórház Létra Alapítvány bankszámlaszáma (OTP): 11702036-20699444
Serdülőkori Evészavar Ambulancia támogatásának módja:
Mentálhigiénés Központunk szoros együttműködésben dolgozik a Serdülőkori Evészavar Ambulanciával. Utalás esetén, kérjük a közleményben tüntessék fel "Serdülőkori Evészavar". Amennyiben adójuk 1%-át ajánlanák fel, kérjük támogassák a LÉTRA Alapítványt, és jelezzék az alábbi e-mail címen: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát..